Integracja Sensoryczna SI

 Czym jest Integracja Sensoryczna (SI)? Twórczyni teorii integracji sensorycznej  dr J. Ayres  określiła, że najwcześniej rozwijające się zmysły takie jak: dotyk, przedsionek i czucie głębokie umożliwiają poznanie swojego ciała i odgrywają najważniejszą rolę w rozwoju dziecka. Gdy zmysły te działają prawidłowo i automatycznie, dziecko używa swoich oczu, uszu i skupienia w pełni, pozwalając na szybsze poznanie świata i motywując …

Więcej

Terapia SI w pytaniach i odpowiedziach.

Czym zajmuje się Pani zawodowo? Jestem fizjoterapeutą oraz terapeutą SI, pracuję z dziećmi od 0 do 4 lat głównie z problemami neurologicznymi. Jakimi zabawkami bawią się nasze dzieci i czy ma to wpływ na ich rozwój emocjonalno-ruchowy? Z mojego doświadczenia, dzieci do 1 roku życia głównie bawią się zabawkami takimi jak: grzechotki, gryzaki, zabawki z …

Więcej

Bieganie – prawdziwy przegląd czynników związanych z kontuzjami cz.2

Kolejna część artykułu na temat kuntuzji w bieganiu,  przekazujemy Wam wiedzę opartą wyłącznie na badaniach naukowych. Shoe drop – Ważną cechą projektową butów do biegania jest „drop” buta, czyli zmiana wysokości od pięty do przedniej części stopy. Zdaniem niektórych badaczy, w zależności od mechaniki chodu i objętości treningu te różnice wysokości mogą predysponować lub odwrotnie, zapobiegać …

Więcej

Bieganie – prawdziwy przegląd czynników związanych z kontuzjami cz.1

Bieganie jest skutecznym sposobem na osiągnięcie wielu korzyści zdrowotnych, wiąże się jednak z wysokim ryzykiem kontuzji; rocznie prawie połowa biegaczy zgłasza kontuzję. Chociaż niektóre obrażenia są wynikiem urazu, większość z nich wynika z przeciążenia. Częstość występowania urazów w obrębie kończyn dolnych u biegaczy wynosi od 19,4 do 79,3 %. Kolano jest najczęściej kontuzjowaną częścią ciała. …

Więcej

Masaż Shantala

Masaż Shantala polega na delikatnym głaskaniu całego ciała dziecka. Wykorzystuje bardzo prostą technikę, dzięki czemu każdy rodzic z powodzeniem może go wykonać. Pozytywnie wpływa zarówno na dziecko jak i opiekuna. Przyjemna forma dotyku może być bardzo ciekawą formą zabawy i spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Podczas masażu bardzo ważna jest atmosfera, bliskość rodzica i dziecka …

Więcej

Rozejście mięśnia prostego brzucha – czym jest, jak je rozpoznać i leczyć

Według definicji rozejście mięśnia prostego brzucha (rozejście kresy białej) to nienaturalny odstęp pomiędzy prawą i lewą stroną mięśnia prostego. Prostymi słowami mówiąc, mięsień prosty znajduje się z przodu brzucha (to on, gdy jest wytrenowany, daje efekt “kaloryfera”) i zbudowany jest z dwóch części, które połączone są kresą białą. Gdy jest on skrajnie rozciągany (np. w …

Więcej

Kolagen podawany do stawów – nowy sposób na utrzymanie ich sprawności

Stawy w ludzkim ciele poddawane są szeregowi czynników mających zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ. Procesy zwyrodnieniowe (choroba zwyrodnieniowa stawów) to naturalny proces nasilający się z wiekiem. Zwyrodnienia często mogą prowadzić do bolesności okolicy stawu czy zmniejszenia jego zakresu ruchu. Dodatkowymi elementami negatywnie wpływającymi na kondycje naszych stawów są urazy, których doznajemy w trakcie uprawiania …

Więcej

Masaż limfatyczny

Jest także nazywany drenażem limfatycznym bazuje na przyspieszeniu i poprawie krążenia limfatycznego przy użyciu określonych technik lub sprzętu do niego przystosowanego np. boa. Badanie powinno rozpoczynać się od oglądania dwóch kończyn dolnych i określenia jego stopienia zaawansowania wg skali Brunnera. Celem działań drenażu jest pozbycie się zbyt dużej ilości chłonki z części dystalnych naszego ciała …

Więcej

Endometrioza

Endometrioza to choroba, w której endometrium, czyli błona śluzowa fizjologicznie wyściełająca tylko macicę, zagnieżdża się również poza nią. Endometrium znajdujące się, poza macicą jest podatne na hormony, co oznacza, że podczas każdego cyklu menstruacyjnego dochodzi nie tylko do krwawienia w jamie macicy, ale również w ogniskach endometrialnych. O ile krwawienia w jamie macicy są fizjologią …

Więcej

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed wizytą u fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy

Twoja wizyta u fizjoterapeuty lub chirurga ortopedy jest ważnym spotkaniem, które może być najskuteczniejsze, jeśli planujesz je z wyprzedzeniem. Badania pokazują, że pacjenci bardziej zaangażowani w opiekę i współpracujący uzyskują lepsze wyniki leczenia. Poniższa lista kontrolna pomoże Ci stać się bardziej aktywnym w opiece zdrowotnej i jak najlepiej wykorzystać każdą wizytę u specjalisty związanego z …

Więcej