Dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego są głównym powodem ograniczenia wszelakich form aktywności fizycznej większej części populacji. Fala uderzeniowa jest skuteczną metodą leczenia dolegliwości bólowych w obrębie tych tkanek.
Terapia z użyciem fali uderzeniowej jest stosowana w medycynie od ponad 20 lat. Stosunkowo świeżą metodą jest jej zastosowanie w świecie rehabilitacji. Jej najbardziej udokumentowane i skuteczne działanie dotyczy zwalczania dolegliwości związanych z kamicą nerkową.
Działanie fali uderzeniowej określa się poprzez ich penetrację do tkanek leczonych bez uszkodzenia w obrębie skóry, naczyń krwionośnych lub nerwów. Kiedy dotrą do uszkodzonego obszaru wywierają silną stymulację mechaniczną, która wywołuje szereg skutków biologicznych takich jak:
- wytwarzanie regeneracyjnego i naprawczego efektu w tkankach mięśniowo-szkieletowych;
- zwiększona produkcja prostaglandyn związanych z procesem naprawy tkanek;
- zwiększone przekrwienie i miejscowego mikrokrążenie krwi w okolicy leczonej;
- zmniejszenie bólu, pojawiające się bezpośrednio po zabiegu.
Leczenie z wykorzystaniem fali uderzeniowej jest wskazane w przypadku pacjentów z przewlekłym bólem. Fala uderzeniowa może być zastosowana jako leczenie pierwszego wyboru w wielu dolegliwościach układu ruchu takich jak:
- łokieć tenisisty,
- kolano skoczka,
- tendinopatia ścięgna właściwego rzepki,
- zapalenie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego,
- zapalenie w obrębie ścięgien stożka rotatorów,
- tendinopatia ścięgna Achillesa,
- ostroga piętowa,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- blizny,
- punkty spustowe.
W zależności od rodzaju urazu lub przeciążenia pacjent poddawany jest od 3 do 6 zabiegów z odstępem około tygodnia pomiędzy zabiegami. Parametry zabiegu dobierane są w zależności od dolegliwości pacjenta oraz reakcji pacjenta. Zabieg wykonywany jest za pomocą żelu sprzęgającego. Zabiegi mogą być wykonywane w każdej fazie leczenia tkanek, oprócz stanu ostrego.