doctorbest pl logo

Wzmożone boczne przyparcie rzepki

Rzepka podczas ruchów zgięcia i wyprostu kolan ślizga się w bruździe stworzonej przez kłykcie kości udowej. Jeśli zaczyna zbaczać ze swojego toru ruchu powoduje dużo dolegliwości występujących w przednio bocznym przedziale stawu kolanowego. Nie są to rzeczy które dzieją się nagle. Zazwyczaj trzeba sobie na ten ból zapracować samemu. Tylko czasami jest to związane z anatomią i wtedy nie mamy na to wpływu. W takich sytuacjach pomaga interwencja chirurgiczna, natomiast jest to oczywiście absolutna ostateczność.

W większości przypadków przyczyną dolegliwości są zaburzenia biomechaniczne kończyny. Ten typ dolegliwości częściej dotyczy kobiet. Jest to związane z tym, że kobiety mają szerszą miednicę a co za tym idzie częściej ustawiają kończynę dolną w koślawości, rotując udo do wewnątrz i nadmiernie rotując do zewnątrz podudzie z pronacją stopy. Jest wyczuwalne znaczne ograniczenie przesuwalności rzepki najczęściej w kierunku przyśrodkowym i ku górze. Drugą przyczyną tego typu dolegliwości może być duży dysbalans mięśniowy w obrębie miednicy i kończyn dolnych. Nie chodzi nam tutaj o porównanie nogi prawej do lewej lecz porównanie grup mięśniowych w tej samej nodze. Zazwyczaj dotyczy to nadmiernego napięcia po bocznej stronie kolana i zbyt słabej głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda. Kobiety posiadają też większą elastyczność stawową co też nie pomaga przy stabilnym i prawidłowym postawieniu nogi podczas wypadu do piłki.

Ból może występować na środku pod rzepką ale również po bocznej stronie kolana. Początkowo pojawia się on po wysiłku fizycznym i po odpoczynku ustaje. Jeśli w tym okresie nie zaopiekujemy się naszym kolanem to w kolejnych stadiach ból będzie pojawiał się w trakcie gry podczas czynności dynamicznych takich jak wypady, bieganie, skoki, ale też podczas siedzenia z nogami zgiętymi około 90 stopni a nawet podczas zwykłego chodzenia co potrafi bardzo utrudnić życie i na długo oderwać od sportu.

W pierwszym okresie powrotu do zdrowia powinniśmy wdrożyć ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające odpowiednie partie mięśniowe, jednak należy pamiętać aby nie generować bólu ani ćwiczeniami ani aktywnościami dnia codziennego. Po ćwiczeniach powinniśmy zawsze stosować chłodzenie aby wyciszyć ewentualny ból i obrzęk. Bardzo pomocny jest też taping, który ma za zadanie ustawić rzepkę bardziej przyśrodkowo co zadziała odciążająco na kolano. Należy też zatroszczyć się o prawidłowo dobraną wkładkę do butów treningowych ponieważ odpowiednie ustawienie stopy będzie rzutowało na lepsze ustawienie kolana i miednicy co przyczyni się z kolei do zmniejszenia dolegliwości w przyszłości. Ostatnim elementem jeśli nasze dolegliwości się wycofały jest trening „korekcyjny” pilnujący w każdym ćwiczeniu dynamicznym prawidłowego (nie koślawego) ustawienia nogi aby nie doszło do ponownego przeciążenia kolana.

Jeśli dolegliwości dotyczą dzieci bardzo istotne jest aby zbadać również biodra, ponieważ ich ograniczenie ruchomości (np. z powodu choroby Perthesa) może mieć znaczący wpływ na dolegliwości kolana.

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również