doctorbest pl logo

Zwichnięcie rzepki

Rzepka jest największą trzeszczką ludzkiego organizmu. Znajduje się w przedniej części kolana, jej zadaniem jest ochrona kolana od przodu oraz wydłużenie ramienia dźwigni dla pracy mięśnia czworogłowego uda. Jej pozycja jest ustabilizowana przez włókna mięśnia czworogłowego oraz troczki przebiegające od strony bocznej i przyśrodkowej.

Zwichnięcie rzepki czyli gwałtowna zmiana jej ułożenia, może się zdarzyć na skutek urazu sportowego lub np. zahaczenia kolanem o przypadkowy mebel. Jednorazowe zwichnięcie zwiększa ryzyko powstania kolejnych, co może prowadzić do nawrotowych zwichnięć rzepki.

Przypadłość ta często dotyka młodych dziewczyn przed 18 rokiem życia. Czynnikami ryzyka do tej przypadłości jest koślawe ustawienie kolan, nadmierna rotacja wewnętrzna kości udowych, wiotkość tkanki łącznej czy anatomiczne uwarunkowania wynikające z budowy kłykci kości udowej.

Zdecydowanie najczęściej, mamy do czynienia ze zwichnięciem w kierunku bocznym, podczas którego może dojść do uszkodzenia struktur więzadłowych w obrębie kolana. Powstaje również ryzyko uszkodzenia chrząstki stawowej co może prowadzić do powstania choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Pierwsze zwichnięcie leczy się zachowawczo, w przypadku coraz częstszego nawracania, należy rozważyć zabieg operacyjny. Rehabilitacja polega na przywróceniu prawidłowej osi pracy mięśnia czworogłowego, poprawy jego elastyczności oraz wzmocnieniu siły jego głowy przyśrodkowej. Dobry efekt dają również aplikację stabilizujące rzepkę za pomocą plastrów do kinesiotapingu.

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również