Znajdź specjalistę
Zdrowie dziecka jest dla rodziców najważniejsze. Każdy opiekun pragnie, aby jego dziecko było zdrowe i rozwijało się prawidłowo. Co robić jeśli nasza pociecha choruje? Do jakiego lekarza się udać? Gdzie szukać pomocy w Warszawie? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania przez rodziców.
Pediatria to szeroka dziedzina medycyny, która zajmuje się chorobami wieku dziecięcego. Pediatra to lekarz, który monitoruje prawidłowy rozwój dziecka, a także zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób dzieci. Rolą lekarza pediatry jest również kwalifikacja do szczepień ochronnych. W Polsce pediatrzy zajmują się dziećmi od drugiego miesiąca życia do ukończenia osiemnastego roku życia. Dziećmi przed drugim miesiącem życia zazwyczaj zajmują się lekarze neonatolodzy.
Poszczególnymi grupami chorób zajmują się lekarze o węższych specjalizacjach, takich jak: pulmonolog dziecięcy, gastroenterolog dziecięcy, neurolog dziecięcy, onkolog dziecięcy itd. Zazwyczaj posiadają oni większe kompetencje, doświadczenie zawodowe oraz szerszy zasób wiedzy z danej, wąskiej dziedziny niż pediatra, gdyż na co dzień zajmują się konkretnymi jednostkami chorobowymi.
Oprócz regularnych wizyt w celach profilaktycznych (takich jak bilans zdrowia lub szczepienia ochronne), do pediatry należy zgłosić się, gdy zauważamy u dziecka niepokojące objawy choroby. Do takich wskazań należą między innymi:
· Gorączka
· Kaszel
· Katar
· Ból gardła
· Ból ucha
· Wymioty, nudności
· Biegunka
· Zaparcia
· Problemy z oddawaniem moczu (częstomocz, skąpomocz lub ból przy mikcji)
· Duszność
· Bóle brzucha, kolki
· Bóle głowy
· Nadmierna płaczliwość
· Apatia
· Brak apetytu
· Słabe przybieranie na wadze
· Zmiany skórne np. krosty, plamki, pęcherze na skórze
· Problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność w ciągu dnia)
· Osłabione reakcje na bodźce zewnętrzne (brak reakcji na wołanie)
· Częste omdlenia
· Krwawienie z nosa
· Krwawienie z układu pokarmowego (np. krew w stolcu)
Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka - warto zgłosić się do lekarza pediatry. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się nieco inaczej. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia Twojego dziecka – warto skonsultować to z lekarzem. Wcześniejsza reakcja i podjęcie leczenia często zapewniają lepsze efekty i pozwalają na szybszy powrót do zdrowia.
Pediatria to niezwykle szeroka dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszystkich chorób wieku dziecięcego. Do najczęstszych chorób, którymi zajmują się pediatrzy można zaliczyć:
· Infekcje układu oddechowego
· Zapalenie płuc
· Zapalenie oskrzeli
· Astma
· Grypa
· Ospa
· Różyczka
· Świnka
· Szkarlatyna
· Mononukleoza
· Gorączka
· Zapalenie gardła
· Angina
· Zapalenie ucha środkowego
· Alergie pokarmowe
· Atopowe zapalenie skóry (AZS)
· Biegunki oraz zaparcia
· Zakażenia dróg moczowych.
Jednym z problemów z jakim spotykają się również rodzice małego dziecka jest nieprawidłowe ssanie pokarmu, co uniemożliwia lub utrudnia dziecku jedzenie. W tej sytuacji niezbędna może okazać się pomoc specjalisty zajmującego się poradami laktacyjnymi. Przyczyną może być nieprawidłowe ułożenie wędzidełka w buzi dziecka. W tej sytuacji, w przypadku najmłodszych pacjentów (noworodków), pomocny może okazać się zabieg frenotomii. Jest to stosunkowo prosty i szybki zabieg, który polega na podcięciu wędzidełka, co zapewnia większą ruchomość tkanek spajanych tą strukturą. Frenotomię zazwyczaj wykonuje się w przypadku trudności w karmieniu piersią, problemów w mowie lub połykaniu pokarmu. Decyzja o podcięciu wędzidełka powinna być poprzedzona dokładnym badaniem dziecka przez doświadczonego lekarza. Cały zabieg trwa zazwyczaj kilka minut. Dziecko jest miejscowo znieczulone, aby ograniczyć mu dodatkowy stres, a lekarz delikatnie przecina wędzidełko za pomocą specjalnych nożyczek chirurgicznych. Po zabiegu dziecko może odczuwać lekki dyskomfort, który jednak przeważnie szybko ustępuje. Rekomendujemy, by nie zwlekać z decyzją i zabieg podcięcia wędzidełka wykonać jak najwcześniej. Im dziecko jest starsze, tym zabieg wywołuje większy stres u małego człowieka. W Klinice DrBest frenotomia wykonywana jest do 4 miesiąca życia. Zabieg frenotomii jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów u niemowlaków.
W klinice DrBest zabieg frenotomii wykonuje lek. Katarzyna Raczek-Pakuła, która jest zarówno pediatrą, jak również certyfikowanym doradcą laktacyjnym CDL oraz konsultantem laktacyjnym IBCLC. Podczas wizyty ocenia budowę i funkcję języka dziecka oraz udziela porad laktacyjnych. Aby zapewnić komfort dziecku oraz opiekunom, konsultacja trwa około 60 minut. Pozwala to na spokojną rozmowę z lekarzem oraz dokładne przebadanie dziecka bez zbędnego pośpiechu. Jeśli istnieją wskazania, Pani Doktor wykonuje zabieg frenotomii.
W dużych miastach lista lekarzy pediatrów jest niezwykle długa. Jak dokonać prawidłowego wyboru? Oto kilka wskazówek:
1. Znajdź lekarza, który jest specjalistą w leczeniu choroby, którą podejrzewasz u swojego dziecka. Przykładowo, jeżeli dziecko ma objawy astmy oskrzelowej – najlepszym wyborem będzie pulmonolog dziecięcy. Posiada on największe kompetencje oraz doświadczenie w leczeniu tej jednostki chorobowej, dlatego najlepiej ją zdiagnozuje.
2. Wyposażenie kliniki – zorientuj się, czy placówka medyczna, w której przyjmuje wybrany lekarz, posiada odpowiedni sprzęt, aby w razie potrzeby od razu wykonać dodatkowe badania lub zabieg. Na przykład – jeśli celem wizyty jest ocena i ewentualne podcięcie wędzidełka, sprawdź czy klinika oferuje sprzęt do wykonywania frenotomii, czyli podcięcia wędzidełka.
3. Opinie innych pacjentów – w dokonaniu odpowiedniego wyboru niezwykle pomocne są opinie innych pacjentów o lekarzu. W tym przypadku – zazwyczaj rodziców pacjentów. Możesz znaleźć je w mediach społecznościowych czy innych serwisach, na przykład na platformie Znany Lekarz. Rodzice często dzielą się tam swoimi wrażeniami z przebiegu wizyty. Opisują czy lekarz był zaangażowany, czy odpowiedział na wszystkie nurtujące ich pytania, a także jaki miał kontakt z dzieckiem.
4. Lokalizacja – zwróć uwagę w jakim miejscu znajduje się centrum medyczne, w którym chcesz odbyć wizytę. Szczególnie, jeżeli poruszasz się komunikacją miejską - sprawdź czy placówka znajduje się w pobliżu np. przystanku autobusowego, gdyż długa podróż z chorym dzieckiem może być męcząca zarówno dla niego, jak i dla rodzica.
Aby umówić się na wizytę do pediatry nie potrzebujesz skierowania. Zarówno jeżeli wizyta jest realizowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) jak i w prywatnej placówce medycznej.
Każda wizyta lekarska powinna zacząć się od zebrania szczegółowego wywiadu chorobowego oraz rodzinnego. Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego. W zależności od problemu, z którym przychodzi pacjent – lekarz osłuchuje płuca i szmery oddechowe stetoskopem, wykonuje testy kliniczne, ogląda gardło, oczy i uszy pacjenta. Następnie lekarz stawia wstępną diagnozę oraz proponuje dostępne metody leczenia. Czasem samo badanie w gabinecie lekarskim nie wystarczy do postawienia prawidłowej diagnozy, wówczas należy wykonać dalsze badania, takie jak: badania krwi, badania kału, spirometria, RTG, MR, TK czy USG. W takim przypadku lekarz wystawia odpowiednie skierowania.
Jeśli chcesz, aby wizyta w gabinecie pediatrycznym przebiegła sprawnie i bez stresu – warto wcześniej odpowiednio się do niej przygotować.
Przed wizytą zastanów się – jakie pytania chciałabyś / chciałbyś zadać lekarzowi? Najlepiej zapisz je na kartce, gdyż z doświadczenia wiemy, że w gabinecie lekarskim rodzice często zapominają ich zadać – szczególnie w stresie czy przy nadmiarze informacji.
Przed wizytą warto również zebrać informacje na temat stanu zdrowia Twojego dziecka. Oto pomocnicza lista pytań, na które warto znaleźć odpowiedzi:
Jakie objawy występują obecnie u dziecka?
Od kiedy występują objawy?
W jakich okolicznościach objawy dziecka się nasilają? Czy objawy chorobowe zależą od pory dnia? Np. nasilają się szczególnie nad ranem czy w nocy?
Jakie choroby wystąpiły u dziecka w przeszłości?
Czy dziecko w przeszłości przechodziło jakieś operacje/zabiegi?
Czy kiedyś podejrzewano u dziecka jakąś chorobę?
Jakie choroby występują w rodzinie?
Jakie leki przyjmuje dziecko?
Jakie szczepienia dziecko przyjęło?
Czy rozwój psychomotoryczny dziecka przebiegał prawidłowo?
Jak przebiegała ciąża?
Jak wygląda sytuacja rodzinna? Jaki jest stan psychiczny rodziców/opiekunów?
Czy dziecko spożywało w ostatnim czasie nowe pożywienie np. owoce egzotyczne, nietypowe potrawy, itp.?
Czy dziecko ostatnio miało kontakt ze zwierzętami? Jeśli tak – z jakimi?
Czy w środowisku rówieśniczym dziecka (np. w przedszkolu, szkole) wystąpiły u kogoś podobne objawy ?
Czy dziecko w ostatnim czasie przebywało w innym niż zwykle środowisku? Np. przebywało na wakacjach za granicą.
Czy dziecko w ostatnim czasie zostało ukąszone przez owad lub zwierzę?
Czy dziecko miało kontakt chorą osobą?
Koniecznie zabierz na wizytę Książeczkę Zdrowia Dziecka wraz z wykazem wykonanych szczepień ochronnych. Jeśli posiadasz – warto wziąć także:
· wyniki badań laboratoryjnych (np. morfologię, badania kału, witamin, itp.)
· wyniki badań obrazowych (np. RTG, USG, MR, TK)
· wypis ze szpitala, jeśli dziecko w nim przebywało w ostatnim czasie
· listę leków, które dziecko zażywa.
Ceny konsultacji pediatrycznych różnią się w zależności od lokalizacji, konkretnej specjalizacji lekarskiej oraz doświadczenia lekarza. W Klinice DrBest w Warszawie ceny kształtują się następująco:
· Konsultacja u pediatry (30’): 200zł
·Konsultacja u pediatry z oceną wędzidełka i ewentualną frenotomią (60’): 400zł
· Konsultacja u pulmonologa dziecięcego: 280zł
· Konsultacja u pulmonologa z wykonaniem spirometrii: 350zł
· Konsultacja u pulmonologa z wykonaniem spirometrii z próbą rozkurczową (60’): 440zł
Jeśli masz więcej pytań lub chcesz umówić się na wizytę, zachęcamy do kontaktu się z naszą Placówką:
Tel. 794 436 440
ul. Racławicka 129/U1, 02-117 Warszawa (Ochota)
Skontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 21:00
Copyright© 2024 Doctorbest.pl, All rights reserved. Made with ❤ by Agencja SEO SEONIM