Znajdź specjalistę
„Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy wszystkie lekarstwa razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu” - twierdził lek. Wojciech Oczko.
Fizjoterapia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem dysfunkcji narządu ruchu za pomocą naturalnych czynników fizycznych występujących w przyrodzie oraz ruchu ciała. Obecnie zawód ten niezwykle szybko się rozwija. W ostatnich latach fizjoterapia zaczęła ukierunkowywać się na konkretne dziedziny medycyny. Możemy wyróżnić między innymi:
Fizjoterapię sportową – zazwyczaj specjaliści z tej dziedziny pracują ze sportowcami po urazach i kontuzjach. Dzięki fizjoterapii sportowej, zawodnicy dużo szybciej wracają do ulubionych aktywności fizycznych, a ryzyko ponownego urazu jest mniejsze. Do zadań fizjoterapeutów sportowych należy także wykrywanie tzw. „słabych ogniw”, czyli niewydolnych mięśni, które muszą być kompensowane przez inne mięśnie. Wykrycie słabego ogniwa oraz wzmocnienie owego mięśnia sprawi, że zawodnik może wykorzystać swoje maksymalne możliwości fizyczne, a zatem jego wyniki mogą się znacznie poprawić.
W Klinice DrBest posiadamy specjalistyczne urządzenia do pomiaru siły mięśniowej. Dostarczają one niezwykle przydatnych i istotnych informacji na temat siły mięśni, zakresów ruchu, czy dynamiki. Dzięki tym informacjom sportowcy mogą kontrolować progres swojej aktywności i poprawiać osiągnięcia zmniejszając jednocześnie prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji.
Fizjoterapię ortopedyczną – jest to jedna z najbardziej powszechnych gałęzi fizjoterapii. Fizjoterapeuci ortopedyczni zajmują się przywracaniem sprawności pacjentów po kontuzjach i urazach, przebytych zabiegach w obrębie narządu ruchu oraz po wszczepieniu endoprotez i amputacjach kończyn. Ich rolą jest również przystosowanie pacjenta i jego otoczenia do nowych warunków życia. Fizjoterapeuci ortopedyczni uczą pacjentów jak prawidłowo poruszać się o kulach czy na wózku. Często również dobierają protezy oraz pokazują w jaki sposób z nich korzystać.
Fizjoterapię pediatryczną – jest to niezwykle obszerna specjalizacja, a zajmuje się ona wspomaganiem prawidłowego rozwoju dzieci, a także diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń u małych pacjentów.
Fizjoterapię uroginekologiczną – to stosunkowo nowy kierunek fizjoterapii, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem problemów związanych z mięśniami dna miednicy. Mogą to być na przykład - wysiłkowe nietrzymanie moczu czy obniżenie narządu rodnego. Fizjoterapeuci uroginekologiczni zajmują się także przygotowaniem ciężarnych kobiet do porodu, likwidowaniem problemów ciążowych, problemów z bolesnym miesiączkowaniem oraz problemów z bolesnymi stosunkami seksualnymi.
Fizjoterapię stomatologiczną – jest to bardzo wąska dziedzina, która zajmuje się głównie problemami dotyczącymi stawów skroniowo-żuchwowych. Oprócz tego fizjoterapia stomatologiczna może pomóc w leczeniu: bruksizmu, zgrzytania zębów, wad zgryzu, szumów usznych, przewlekłych problemów z zatokami, migrenami, blokowaniem lub przeskakiwaniem stawów skroniowo-żuchwowych. Zazwyczaj fizjoterapeuci stomatologiczni ściśle współpracują z ortodontami i stomatologami swoich pacjentów.
Fizjoterapię neurologiczną – zazwyczaj zajmuje się terapią deficytów neurologicznych takich jak osłabiona siła mięśniowa, problemy z koordynacją czy problemami z utrzymaniem równowagi. Do fizjoterapeutów neurologicznych najczęściej trafiają pacjenci po udarach mózgu, porażeniach nerwów, z chorobą Parkinsona czy stwardnieniem zanikowym bocznym.
Fizjoterapię onkologiczną – zajmuje się ona głównie przygotowaniem pacjentów do operacji chirurgicznych. Ma na celu zbudowanie odpowiedniej odporności oraz wzmocnienie siły mięśniowej, gdyż zabiegi onkologiczne są bardzo obciążająca dla organizmu. Po operacji fizjoterapeuci dbają o szybki powrót do zdrowia pacjentów, zajmują się redukcją obrzęków limfatycznych (na przykład w przypadku limfadenektomii) oraz pomagają w doborze protez (np. u kobiet po mastektomii).
Fizjoterapię geriatryczną – zajmuje się ona utrzymywaniem maksymalnej sprawności fizycznej oraz wydolności organizmu u osób w podeszłym wieku.
Fizjoterapeuci głównie pomagają usprawnić aparat ruchu, pozbyć się dolegliwości bólowych oraz uczą prawidłowej postawy. Do fizjoterapeuty warto zgłosić się m.in. w przypadku gdy:
podejrzewasz wady postawy lub wady stóp
jesteś po wypadku lub urazie
jesteś sportowcem i chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji czy przeciążenia
odczuwasz bóle po aktywności fizycznej – np. po bieganiu czy jeździe na rowerze
chcesz poprawić swoje wyniki sportowe
masz stan zapalny ścięgien, kaletek czy stawów
chcesz powrócić do codziennych aktywności po złamaniu, skręceniu, uszkodzeniach więzadeł, mięśni, stawów czy po innych kontuzjach
odczuwasz długotrwały ból mięśni, stawów lub kręgosłupa
masz dyskopatię
zdiagnozowano u Ciebie chorobę przeciążeniową np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka, kolano kinomana
zauważasz ograniczenia w zakresie ruchu stawów
zauważasz przykurcze mięśniowe
zauważasz osłabienie siły mięśniowej
odczuwasz niestabilność np. przy schodzeniu po schodach
masz problemy z obrzękami limfatycznymi
jesteś po operacji ortopedycznej np. endoprotezoplastyce stawu biodrowego lub rekonstrukcji ACL
po operacji odczuwasz dyskomfort związany z blizną pooperacyjną (ciągnięcie, ból blizny)
odczuwasz ból promieniujący np. z kręgosłupa do nogi
masz problemy z utrzymaniem równowagi
odczuwasz nerwobóle, mrowienia, drętwienia rąk i stóp
cierpisz na chorobę zwyrodnieniową
Jedną z wielu gałęzi fizjoterapii jest fizjoterapia pediatryczna. Obejmuje ona kompleksową opiekę nad najmłodszymi pacjentami. Rolą fizjoterapeuty dziecięcego jest diagnozowanie oraz terapia schorzeń motorycznych, a także ocena rozwoju psychoruchowego (fizjoterapeuta sprawdza, czy dziecko osiąga kolejne kamienie milowe, charakterystyczne dla jego wieku). Do fizjoterapeuty dziecięcego zazwyczaj trafiają dzieci, gdy występują:
zaburzenia napięcia mięśniowego
asymetria ciała (dziecko układa się asymetrycznie lub preferuje jedną rączkę podczas zabawy)
kręcz szyi
wady stóp
opóźnienia rozwoju ruchowego (kiedy dziecko nie osiąga kolejnych etapów rozwojowych, takich jak obracanie się, siedzenie czy czworakowanie)
niedotlenienie okołoporodowe
podtrzymywanie główki
trudności ze spożywaniem posiłków
dziecko nie jest w stanie skupić się na zabawce
dziecko unika leżenia na brzuchu
Fizjoterapia pediatryczna ma do zastosowania szeroki wachlarz metod terapeutycznych. Najpopularniejsze z nich to: metoda NDT Bobath, metoda Vojty, integracja sensoryczna oraz trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp.
Fizjoterapia głównie kojarzona jest z wykonywaniem masaży. Jest to często powtarzany błąd, gdyż w praktyce masaże stanowią jedynie uzupełnienie całej terapii oraz indywidualnie dobranych ćwiczeń. Kluczem do zdrowia jest znalezienie źródła bólu, a następnie skuteczna eliminacja przyczyny. Spróbujemy to objaśnić w prosty sposób.
Wszystkie tkanki w naszym ciele ściśle ze sobą współpracują i oddziałują na siebie. Jeśli długo przebywamy w nieprawidłowej pozycji, np. spędzamy długie godziny przed komputerem z mocno wysuniętą do przodu głową (tzw. z protrakcją głowy), to część z mięśni znajdujących się w szyjnym odcinku kręgosłupa ulega osłabieniu, gdyż przestają być używane. Jeśli dany mięsień przestanie spełniać swoją funkcję, to ta funkcja musi być skompensowana przez inny mięsień. W konsekwencji inny mięsień „pracuje za dwóch”, gdyż oprócz spełniania swojej roli, zastępuje także słabego „kolegę”. Po pewnym czasie takiej pracy zacznie być nadmiernie napięty i zacznie wysyłać sygnały alarmowe do mózgu, które będziemy interpretować jako ból. W takim przypadku podstawą terapii jest nie tylko rozluźnienie spiętego mięśnia (który pracuje zbyt ciężko) za pomocą masażu, ale wyeliminowanie przyczyny. W przeciwnym wypadku dolegliwości szybko powrócą, gdyż masaż nie wzmocni siły osłabionego mięśnia. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie osłabionego mięśnia, który nie spełnia swojej prawidłowej funkcji i wzmocnienie go za pomocą indywidualnie dobranych ćwiczeń fizycznych. Gdy słaby mięsień powróci do „formy”, dolegliwości bólowe powinny ustąpić. Nasze ciało to nie maszyna i na efekty terapii często musimy poczekać. Mięśniom należy dać czas i odpowiednią ilość bodźców (w postaci ćwiczeń fizycznych), aby mogły nabrać wystarczająco dużo siły i mogły z powrotem spełniać swoje pierwotne funkcje.
Czas trwania rehabilitacji jest uzależniony od rodzaju schorzenia lub problemu, z którym przychodzi pacjent, a także od stopnia zaawansowania choroby. Czasem wystarczy jedynie kilka spotkań z fizjoterapeutą, a niekiedy należy przygotować się na długoterminowy proces rehabilitacyjny, który może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Orientacyjny czas fizjoterapii najlepiej oceni fizjoterapeuta po dokładnej diagnostyce problemu, z którym przychodzi pacjent. W procesie terapeutycznym ważny jest także aspekt psychologiczny. Badania kliniczne sugerują, że pacjenci z pozytywnym nastawieniem do terapii dużo szybciej powracają do zdrowia, niż pacjenci wykazujący negatywny stosunek do terapii.
Liczba fizjoterapeutów stale rośnie. Możemy to zaobserwować szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa. W takim razie czym się kierować przy wybieraniu dobrego fizjoterapeuty w Warszawie? Podpowiadamy kilka wskazówek:
Specjalizacja – fizjoterapeuci często specjalizują się w rehabilitacji konkretnych obszarów ciała, na przykład zajmują się głównie rehabilitacją pacjentów po endoprotezoplastyce stawu biodrowego lub największe doświadczenie mają z pracą z obręczą barkową. Poczytaj o terapeucie do którego chcesz się umówić i znajdź takiego, który zajmuje się problemami, z którymi się zmagasz.
Doświadczenie – warto wybrać fizjoterapeutę, który ma już doświadczenie w swojej karierze zawodowej. Fizjoterapeuci często umieszczają w Internecie także listę kursów i szkoleń, które skończyli. Dzięki dodatkowym kursom, terapeuci poszerzają swoją wiedzę oraz mogą zaoferować więcej metod terapeutycznych.
Opinie pacjentów – w dokonaniu dobrego wyboru pomocne mogą być opinie innych pacjentów o terapeucie w mediach społecznościowych czy serwisach takich jak Booksy czy Znany Lekarz. Polecany fizjoterapeuta będzie miał ich dużo.
Wyposażenie kliniki - warto aby sala do ćwiczeń, w której odbywa się rehabilitacja była wyposażona w różnego rodzaju sprzęty niezbędne do prowadzenia odpowiedniej fizjoterapii. Dobrze by było, gdyby w wyposażeniu kliniki były także sprzęty do obiektywizacji wyników rehabilitacji. Mogą być to na przykład sprzęty do przeprowadzania badań biomechanicznych czy urządzenia do pomiaru siły mięśniowej. Dzięki temu w obiektywny sposób możesz ocenić rezultaty terapii.
Lokalizacja – zwróć uwagę w jakim miejscu znajduje się centrum medyczne, w którym chcesz odbyć wizytę. Szczególnie, jeżeli poruszasz się komunikacją miejską - sprawdź czy placówka znajduje się w pobliżu np. przystanku autobusowego.
Zgodnie z aktualnymi przepisami obowiązującymi w Polsce zawód fizjoterapeuty nie równa się zawodowi lekarza. Aby zostać fizjoterapeutą trzeba ukończyć 5-letnie studia magisterskie o kierunku „fizjoterapia”. Po ukończeniu studiów i obronienie pracy magisterskiej, absolwent otrzymuje prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty i jest wpisany do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów (KRF). Każdy fizjoterapeuta posiada swój indywidualny numer PWZFz i możesz odnaleźć go w KRF. Fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny, co oznacza, że może on samemu podejmować decyzje o zastosowaniu konkretnych metod w procesie leczenia pacjenta.
Możemy wyróżnić kilka głównych form leczenia fizjoterapeutycznego:
Kinezyterapia – jest to tzw. usprawnianie za pomocą ruchu, czyli indywidualnie dobranych ćwiczeń fizycznych, w zależności od problemu, z którym przychodzi pacjent. Mają one na celu przywrócenie prawidłowej funkcji oraz wzmocnienie siły mięśni i elastyczności ścięgien.
Fizykoterapia – czyli zabiegi fizykalne z zastosowaniem specjalnych urządzeń takich jak: pole magnetyczna, prądy TENS, elektrostymulacja, laseroterapia, ultradźwięki czy fala uderzeniowa.
Fala uderzeniowa - zabieg wykorzystujący fale dźwiękowe o wysokiej energii do leczenia różnych schorzeń mięśniowo-szkieletowych, takich jak zapalenia ścięgien czy ostrogi piętowe.
Prądy TENS - jest to stymulacja nerwów za pomocą prądów elektrycznych o niskim napięciu w celu zmniejszenia bólu. Są one stosowane w terapii bólu przewlekłego oraz ostrych stanów bólowych.
Exogen (pole magnetyczne) - urządzenie wykorzystywane w procesie gojenia złamań poprzez niskie dawki ultradźwięków, które stymulują procesy regeneracji kości.
EMS – elektrostymulacja mięśni - metoda polegająca na wykorzystaniu prądów elektrycznych do aktywacji mięśni. Stosowana zarówno w celach rehabilitacyjnych, jak i treningowych.
Laseroterapia - Zabieg wykorzystujący światło lasera o różnych długościach fali do przyspieszania gojenia tkanek, redukcji bólu oraz poprawy krążenia.
Terapia manualna – metoda opierająca się na stosowaniu odpowiednich chwytów, które pozwalają ocenić ruchomość stawów oraz źródło bólu. Polega głównie na terapii tkanek miękkich.
Masaż leczniczy - masaż wykorzystujący specyficzne techniki stosowane w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, poprawy krążenia, zmniejszenia bólu oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia.
Metody dodatkowe, takie jak:
- Kinesiotaping - to metoda polegająca na aplikacji elastycznych, bawełnianych taśm na skórę w celu poprawy funkcji mięśni, zmniejszenia bólu i poprawy propriocepcji (czucia głębokiego). Taśmy pozostawiają skórę oddychającą, umożliwiając ruch i wspierając procesy regeneracji.
- Suche igłowanie - zwane również igłoterapią, to metoda wykorzystująca cienkie igły do aktywacji punktów spustowych w mięśniach. Powoduje zmniejszenie napięcia i bólu oraz poprawę funkcji mięśni.
- Pinoterapia (pinopresura) – terapia odruchowa, która wykorzystuje tzw. piny i katy do stymulacji odpowiednich obszarów na skórze.
- Neuromobilizacje – są to techniki, które stosowane są w celu przywrócenia prawidłowej funkcji nerwów. Polegają na rozciąganiu oraz uelastycznianiu dużych nerwów w ciele. Najczęściej neuromobilizacjom są poddawane: nerw kulszowy, nerw promieniowy, nerw pośrodkowy, nerw łokciowy oraz nerw strzałkowy.
Skierowanie od lekarza potrzebne jest wyłącznie, jeżeli chcemy umówić się na rehabilitację w ramach świadczenia Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W prywatnych placówkach medycznych skierowanie nie jest wymagane.
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Poniżej przedstawiamy listę pytań, które może zadać Ci terapeuta podczas wizyty. Warto abyś przed wizytą zastanowił się i odpowiedział na te pytania:
Z jakim problemem przychodzisz?
Od kiedy występują objawy?
W jakich okolicznościach objawy się nasilają? Np. czy nasilają się nad ranem czy w nocy?
Czy są pozycje ułożeniowe, w których ból lub inne objawy ustępują?
Czy przechodziłeś kiedykolwiek operacje chirurgiczne lub zabiegi? Jeśli tak – jakie i kiedy?
Jakie schorzenia, urazy i kontuzje wystąpiły u Ciebie w przeszłości?
Kiedy one miały miejsce?
Czy występują u Ciebie inne choroby lub cierpisz na choroby przewlekłe? Np. osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, niewydolność żył głębokich, migreny, itp.
Jakie choroby występują w rodzinie?
Jakie leki przyjmujesz?
Czy masz w ciele metalowe elementy? Np. płytkę zespalającą kości lub kardiostymulator.
Następnie, prawdopodobnie fizjoterapeuta przejdzie do badania przedmiotowego, czyli palpacyjnego badania tkanek i struktur. Jeśli będzie potrzeba, może również wykonać szereg testów klinicznych, które pomogą mu w postawieniu prawidłowej diagnozy. Czasem może się zdarzyć, że niezbędne będą dodatkowe badania obrazowe, takie jak USG, RTG, MR lub TK. Jeśli takie posiadasz – warto zabrać je na wizytę, wraz z opisami radiologicznymi. Po postawieniu diagnozy będzie możliwe ustalenie celu terapii. Mogą one różnić się w zależności od wieku pacjenta czy prowadzonego stylu życia. Czasem może być to po prostu powrót do codziennych aktywności, takich jak jazda samochodem, a niekiedy powrót do zawodowej aktywności sportowej. Następnie terapeuta zaproponuje najkorzystniejszą terapię. Może to być terapia manualna, kinezyterapia i/lub fizykoterapia. Pod koniec wizyty, fizjoterapeuta pokaże Ci jakie ćwiczenia powinieneś wykonywać w domu. Ćwiczenia domowe są niezwykle ważnym elementem w procesie zdrowienia, który pacjenci często lekceważą. Z racji tego, że pamięć ludzka jest ulotna, warto poprosić swojego terapeutę, aby rozpisał Twoje ćwiczenia na kartce. Dobrym pomysłem będzie również nagranie ćwiczeń telefonem wraz z komentarzem fizjoterapeuty. Pozwoli Ci to odtworzyć zestaw ćwiczeń w domowym zaciszu.
Przed wizytą warto zastanowić się z jakim problemem przychodzisz, jakie odczuwasz dolegliwości oraz jakie cele chcesz osiągnąć podczas fizjoterapii. Jeśli posiadasz – zabierz ze sobą na wizytę dokumentację medyczną oraz badania obrazowe (RTG, USG, TK lub MR), wraz z opisami radiologicznymi. Warto również zadbać o odpowiedni strój – załóż coś co nie będzie krępować Twoich ruchów. Jeśli masz problem z obręczą barkową – dobrze, jeżeli założysz bluzkę na ramiączka lub stanik sportowy. Natomiast jeśli problem dotyczy stawu biodrowego – najlepiej załóż krótkie spodenki. Koniecznie pamiętaj, aby zabrać ze sobą także buty na zmianę oraz butelkę wody.
Wszystko zależy od problemu z którym przychodzi pacjent. Niektóre schorzenia wymagają regularnych wizyt u fizjoterapeuty, nawet 2-3 razy w tygodniu, a w przypadku innych schorzeń - wystarczy gdy odwiedzisz gabinet fizjoterapii raz w miesiącu. O tym jak często musisz odbywać wizyty u fizjoterapeuty powinien zdecydować lekarz lub fizjoterapeuta, po dokładnej analizie problemu z którym przychodzisz.
Ceny wizyty u fizjoterapeuty mogą różnić się ze względu na lokalizację kliniki, zakresu kompetencji terapeuty. W Klinice DrBest w Warszawie koszt jednorazowej wizyty fizjoterapeutycznej to 200zł. Jeśli rehabilitacja jest zaplanowana na dłuższy okres czasu, warto wówczas skorzystać z karnetu 10 wizyt, który obecnie kosztuje 1800 zł (karnet możesz wykorzystać w ciągu 3 miesięcy od zakupu).
Jeśli masz więcej pytań lub chcesz umówić się na wizytę, zachęcamy do skontaktowania się z naszą Placówką.
Tel. 794 436 440
ul. Racławicka 129/U1, 02-117 Warszawa (Ochota)
Skontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 21:00
Copyright© 2024 Doctorbest.pl, All rights reserved. Made with ❤ by Agencja SEO SEONIM