doctorbest pl logo

Rehabilitacja rwy kulszowej Warszawa

rehabilitacja rwy kulszowej warszawa

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to zespół objawów pochodzących z podrażnienia, ucisku lub uszkodzenia nerwu kulszowego lub jego korzeni. Jest to najdłuższy nerw w organizmie, stanowiący końcową gałąź splotu krzyżowego. Zaopatruje on ruchowo tylną grupę mięśni uda, a także ruchowo i czuciowo całe podudzie oraz stopę. Charakteryzuje się uciążliwym bólem na przebiegu nerwu kulszowego, który często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z rehabilitacji rwy kulszowej.

Jakie są objawy rwy kulszowej

Objawy rwy kulszowej to przede wszystkim ból kręgosłupa lędźwiowego (nasilający się podczas ruchu kręgosłupa) promieniujący do pośladka, a także często promieniujący do tylnej części uda i do łydki. Dodatkowym objawem towarzyszącym rwie kulszowej są drętwienia oraz mrowienia kończyn oraz osłabienie siły mięśni kończyny, a także zaburzenia czucia. Nierzadko odczuwalne są również uczucia „szpilek i igieł” w nogach, palach lub stopach. Podczas tego schorzenia, pacjenci często maja trudności w utrzymaniu komfortowej pozycji siedzącej, stojącej lub chodzącej.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Rwa kulszowa może mieć różne podłoże, w tym:

 • Dyskopatia lędźwiowa: Występowanie przepukliny dyskowej w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, która uciska nerw kulszowy.
 • Zespoły mięśniowo-powięziowe: Nadmierne napięcie mięśni, zwłaszcza mięśnia gruszkowatego (łac. Musculus piriformis), który może uciskać nerw.
 • Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego: Często prowadzi do stenozy, czyli zwężenia kanału kręgowego, przez który przechodzi nerw kulszowy, co powoduje ucisk na nerw i występowanie nieprzyjemnych dolegliwości.
 • Uszkodzenia czy kontuzje kręgosłupa.

Na czym polega rehabilitacja rwy kulszowej

Rehabilitacja rwy kulszowej jest kompleksowym działaniem mającym na celu zmniejszenie bólu, poprawę funkcji fizycznych oraz przywrócenie pełnej sprawności. Proces rehabilitacji rwy kulszowej obejmuje:

 • Indywidualnie dostosowany program ćwiczeń wzmacniających mięśnie stabilizujące kręgosłup i ułatwiające prawidłową postawę ciała.
 • Techniki rozluźniające mięśnie, takie jak masaż, terapia manualna czy rozciąganie.
 • Ćwiczenia poprawiające elastyczność nerwu kulszowego i zmniejszające napięcie mięśni.
 • Edukację w zakresie technik pozycjonowania ciała podczas codziennych aktywności, aby unikać nadmiernego obciążenia nerwu kulszowego.
 • Monitorowanie postępów i dostosowywanie programu rehabilitacyjnego w miarę potrzeb.

Dodatkowe metody, które stosujemy w rehabilitacji rwy kulszowej to:

 •   Kinesiotaping

Jest to technika polegająca na aplikowaniu elastycznych taśm na skórę w określony sposób, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe i wspomóc procesy gojenia. W przypadku rehabilitacji rwy kulszowej, taśmy są umieszczane w taki sposób aby zmniejszyć obciążenie nerwu kulszowego. Kinesiotaping może również pomóc w kontrolowaniu bólu poprzez oddziaływanie na receptory skóry i nerwów.

 •   Masaż leczniczy

To techniką manualną, która ma na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę krążenia krwi oraz rozluźnienie tkanek. W przypadku rehabilitacji rwy kulszowej, masaże mogą być skoncentrowane na obszarach, które są napięte i mogą uciskać nerw kulszowy. Poprzez relaksację mięśni, masaże lecznicze mogą złagodzić ból i poprawić zakresu ruchu.

 •   Suche igłowanie (Dry Needling)

Igłoterapia to technika, w której cienkie igły są wkłuwane w tkanki miękkie, aby rozluźnić napięte obszary. Przez stymulację tkanek mięśniowych i punktów spustowych, suche igłowanie może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśni, które uciskają nerw kulszowy oraz złagodzić ból.

TENS to technika polegająca na stosowaniu niskonapięciowych impulsów elektrycznych poprzez elektrody przyklejone do skóry. Prądy TENS mogą wpływać na przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu, co może powodować złagodzenie bólu związanego z rwą kulszową. Dodatkowo, stymulacja elektryczna może poprawić krążenie krwi w obszarze dotkniętym dolegliwością.

 •   Laseroterapia

Zabieg ten wykorzystuje promieniowanie laserowe o określonej długości fali do stymulowania procesów gojenia i zmniejszania bólu. Promieniowanie laserowe może wpływać na procesy zapalne, poprawiać przepływ krwi i stymulować regenerację tkanek w obszarze nerwu kulszowego.

Pamiętaj, że każdy przypadek może być inny, dlatego istotne jest, aby indywidualnie dostosować plan rehabilitacji rwy kulszowej do Twoich potrzeb i możliwości. Skonsultuj się z profesjonalnym rehabilitantem, aby otrzymać dokładną diagnozę i odpowiednie wskazówki dotyczące rehabilitacji. Umów się na wizytę już dziś i zapomnij o bólu!

Picture of Rafał Kacprzak

Rafał Kacprzak

Fizjoterapeuta, Fizjoterapeuta Sportowy, Terapeuta Manualny

Skontaktuj się z nami

Zobacz inne nasze usługi