doctorbest pl logo

Masaż sportowy – przygotowanie do wysiłku i regeneracja po nim

 

Jest to rodzaj masażu, który można wykonać ręcznie lub za pomocą urządzeń np. podczas techniki wibracji (masażer ręczny). Dobór określonych technik i mocy jest indywidualny dla każdego sportowca i zależny od wykonywanej przez niego dyscypliny.

Głównym celem tego typu masażu jest działanie profilaktyczne, które ma uchronić przed kontuzjami.

Masaż sportowy jest przeznaczony do przygotowania odpowiednich partii mięśniowych poprzez rozgrzanie tkanek. Pełni funkcję regeneracyjną, dzięki czemu przygotowuje organizm na duży wysiłek. Ma także znaczenie lecznicze – zapewnia zawodnikowi ochronę przed zwiększoną liczbą urazów.

Masaż sportowy możemy podzielić na: 

  • Treningowy

  • Przed zawodami

  • Startowy

  • Powysiłkowy

  • Podtrzymujący

W masażu sportowym wykorzystuje się techniki masażu klasycznego z elementami drenażu limfatycznego: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie (wyciskanie), oklepywanie, wibracja, roztrząsanie, wałkowanie i na koniec – rolowanie. Można także wykorzystać masaż funkcyjny, izometryczny, poprzeczny lub punktowy.

Jednym z dodatkowych elementów odnowy biologicznej jest polepszenie działania masażu zabiegami fizykalnymi np. sauna, okłady borowinowe czy parafinowe, kąpiele solankowe lub wodne.Czas wykonania masażu sportowego jednej części ciała to około 15-25 min lecz zabieg całościowy waha się w granicach 60-90 min.

U osób biegających długie dystanse powinny przygotować mięśnie do maksymalnego wysiłku, a po wykonanej pracy pozwolić im na regenerację.

W kolarstwie szczególnie zwraca się uwagę na mięśnia otaczające staw kolanowy, skokowy i obręcz barkowa, aby polepszyć ich ruchomość oraz zwiększyć wydolność mięśni podczas wysiłku.

Masaż sportowy jest jednym ze sposobów jakimi można wspomóc mięśnia i uspokoić nadmiernie pobudzony układ nerwowy u sportowca.

 

Autor – Arkadiusz Łyszkowski – masażysta Doctor Best

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również