doctorbest pl logo

Igłoterapia sucha, czyli kiedy wbicie igły może pomóc pozbyć się naszych dolegliwości?

Stosowanie igieł w terapii wywodzi się z medycyny chińskiej. Akupunktura stosowana jest na świecie od ponad 5000 lat. Suche igłowanie różni się od akupunktury przede wszystkim metodyką, ponieważ nie stosujemy tutaj pojęć takich jak czakra czy meridiana. Podczas suchego igłowania wprowadzamy igłę w mięśnie oraz tkankę powięziową, w miejsca ich sklejeń czy punktów spustowych.

Jak działa igłoterapia?

Istnieją dwie teorię dotyczące działania igieł na ciało. Jedna mówi o punktach spustowych, które możemy dezaktywować poprzez wbicie tam igły. Druga teoria mówi o tym, że tkanki chore wykazują napięcie piezoelektryczne, które my rozładowujemy poprzez igły. Przewagą igły w stosunku do naszej ręki jest fakt, że wprowadzamy na odpowiednią głębokość i w odpowiednie miejsce, powodując przy tym oddziaływanie stricte na miejsce dotknięte patologią – nie działamy pośrednio przez tkanki położone wyżej.

Jak przebiega taka terapia i czy jest bolesna?

Najczęściej wbija się kilka igieł podczas jednej wizyty. Nie zawsze pracujemy tylko w miejscu bólu, więc niech nie dziwi nas to, że czasami terapia przebiega w punktach oddalonych od naszego problemu. Wynika to z tego, że ból powstaje często na skutek kompensacji i adaptacji naszego organizmu i praca w miejscu bolesnym będzie pomagała tylko na chwilę.

Terapia igłami nie boli bardziej niż inne metody. Samo wbicie można porównać do ukąszenia komara. Czasami pojawia się ból, ale jest on związany z kontuzją, którą staramy się wyleczyć. Wbita igła pozostaje w ciele od kilku do kilkunastu minut. Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie siniaki.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tej metody?

Przeciwwskazań nie ma wiele. Znajdują się tu m.in. zmiany skórne, stany zapalne skóry czy przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych itp.

Wskazania do igłoterapii:

– tendinopatie np. łokieć tenisisty czy golfisty

– ból ścięgna Achillesa

– zespół bolesnego barku czy bark zamrożony

– zespół kanału nadgarstka

– bóle kręgosłupa

– stany po skręceniach

– shin splints

– blizny

Ciekawostką jest, że metodę tą możemy łączyć z innymi np. elektroterapią prądami TENS.

Autor: Karol Cymerman – fizjoterapeuta w Doctor Best Rehabilitacja

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również