doctorbest pl logo

Choroba Osgood-Schlattera

choroba osgood schlattera

Jest to jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej. Dotyczy ona najczęściej chłopców w wieku 10-15 lat i dziewczynek w wieku 8-13 lat. Częściej występuje u chłopców ponieważ oni częściej w młodym wieku podejmują dużą aktywność fizyczną. Jest to choroba występująca u młodych sportowców. Rozwija się ona podczas częstych ćwiczeń fizycznych o dużej intensywności. Martwicy towarzyszą zmiany degeneracyjne występujące w więzadle rzepki i dlatego objawy są czasem bardzo zbliżone do „kolana skoczka”.

Objawy, które pozwalają podejrzewać chorobę Osgood-Schlattera to dolegliwości bólowe w okolicy guzowatości piszczeli nasilające się podczas prostowania kolana, przy wysiłku fizycznym, chodzeniu po schodach czy klękaniu. Może także być zauważalne pogrubienie samej guzowatości, zaczerwienienie, wzmożone ocieplenie i obrzęk piszczeli w tej okolicy oraz bolesność dotykowa.
Aby potwierdzić czy na pewno mamy do czynienia z tą chorobą należy wykonać zdjęcie RTG i koniecznie odbyć konsultacje ortopedyczną. Leczenie przebiega podobnie jak przy problemach z samym więzadłem rzepki z tą różnicą że często pierwszy okres odciążenia kolana trwa dłużej.

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również