doctorbest pl logo

Endometrioza

Endometrioza to choroba, w której endometrium, czyli błona śluzowa fizjologicznie wyściełająca tylko macicę, zagnieżdża się również poza nią. Endometrium znajdujące się, poza macicą jest podatne na hormony, co oznacza, że podczas każdego cyklu menstruacyjnego dochodzi nie tylko do krwawienia w jamie macicy, ale również w ogniskach endometrialnych. O ile krwawienia w jamie macicy są fizjologią i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ponieważ krew ma ujście przez pochwę, o tyle krwawienia w ogniskach endometrialnych nie mając drogi ujścia, podrażniają okoliczne tkanki, doprowadzając do stanu zapalnego, bólu i powstania zrostów.

Najczęstszymi miejscami, gdzie pojawia się endometrium są: jajniki, pęcherz moczowy, otrzewna miednicy mniejszej, więzadła krzyżowo-maciczne, blizna pooperacyjna, rzadziej tak odległe narządy jak na przykład płuca.

Konsekwencjami zrostów w przebiegu endometriozy są zaburzenia ruchomości narządów, zaburzenia ich odżywienia oraz ból. Dodatkowo w zależności od tego, gdzie jest ulokowane ognisko tej choroby, pojawiają się określone dolegliwości, np: niepłodność w przypadku endometriozy w okolicach jajników i jajowodów.

Przyczyny endometriozy są nam jeszcze nie znane, dlatego działamy jedynie objawowo. Do metod leczenia endometriozy zaliczamy: operacje (głównie laparoskopowe), farmakologię i fizjoterapię. Celem fizjoterapii jest łagodzenie objawów takich jak: bolesne miesiączki, bolesne współżycie, bolesna defekacja, dolegliwości bólowe podbrzusza i miednicy mniejszej, problemy z zajściem w ciążę. W terapii stosujemy m.in. techniki manualne, trening stabilizacyjny, trening oddechowy czy naukę relaksacji.

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również