doctorbest pl logo

Masaż limfatyczny

Jest także nazywany drenażem limfatycznym bazuje na przyspieszeniu i poprawie krążenia limfatycznego przy użyciu określonych technik lub sprzętu do niego przystosowanego np. boa. Badanie powinno rozpoczynać się od oglądania dwóch kończyn dolnych i określenia jego stopienia zaawansowania wg skali Brunnera.

Celem działań drenażu jest pozbycie się zbyt dużej ilości chłonki z części dystalnych naszego ciała np. stóp, wspomaganie transportu zalegającej wody i usunięcie zbędnych substancji z organizmu.

Masaż wpływa korzystnie na przepływ limfy z przestrzeni międzykomórkowych do grudek chłonnych skąd płyną do węzłów chłonnych.

Nagromadzona limfa jest także nazywana chłonką, jej przepływ w zdrowym organizmie odbywa się z pomocą mechanizmu oddychania, pracą wykonaną przez skurcz mięśni szkieletowych, które ułatwiają przepychanie chłonki do naczyń chłonnych.

Masaż limfatyczny korzystnie wpływa na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych co przyspiesza wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, wpływa na zmniejszenie obwodu kończyn , poprawia się elastyczność i kondycja miejsc objętym obrzękiem, poprawia zarys twarzy, zmniejsza nadwagę czy cellulit.

Drenaże limfatyczne stosuje się po przebytych chorobach zakaźnych, amputacjach, w podostrych stanach zapalnych, obrzękami spowodowanymi zaburzeniem pracy nerek czy serca.

Ten rodzaj masażu korzystnie wpływa na układ odpornościowy co wspomaga szybsze przenoszenie krwinek białych, posiada możliwości unieszkodliwiania bakterii i ciał zagrażającym organizmowi.

Masażu limfatycznego nie należy wykonywać przy chorobach nowotworowych układu chłonnego oraz przy opuchliźnie i wysięku w przebiegu ostrych stanów zapalnych.

Drenaż limfatyczny jest jednym z niewielu zabiegów masażu, dzięki któremu efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu i mogą utrzymywać się nawet do kilku dni.

 

autor: masażysta Arkadiusz Łyszkowski

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również