doctorbest pl logo

Rozejście mięśnia prostego brzucha – czym jest, jak je rozpoznać i leczyć

Według definicji rozejście mięśnia prostego brzucha (rozejście kresy białej) to nienaturalny odstęp pomiędzy prawą i lewą stroną mięśnia prostego. Prostymi słowami mówiąc, mięsień prosty znajduje się z przodu brzucha (to on, gdy jest wytrenowany, daje efekt „kaloryfera”) i zbudowany jest z dwóch części, które połączone są kresą białą. Gdy jest on skrajnie rozciągany (np. w ciąży) może dojść do przesunięcia obu części na boki i powstania na środku szczeliny.

Pojawia się u większości kobiet w ciąży i utrzymuje się długo po porodzie. Niestety, mało która z tych kobiet wie, że ma rozejście mięśnia prostego brzucha. Problem zazwyczaj jest widoczny w trzecim trymestrze lub po porodzie. Podczas napięcia mięśni brzucha na środku (najczęściej w okolicy pępka) pojawia się charakterystyczne uwypuklenie, które znika podczas rozluźnienia.

Czynniki ryzyka:

1. Ciąża

2. Otyłość trzewna

3. Wzmożone napięcie w jamie brzusznej (parcie, nieprawidłowe

dźwiganie)

4. Przyjmowanie złych pozycji ciała

5. Powtarzanie nieprawidłowych nawyków ruchowych

Rozejście mięśnia prostego brzucha nie jest jedynie defektem kosmetycznym, a może prowadzić do wielu powikłań. Przede wszystkim osłabia ścianę brzucha a to często powoduje bóle kręgosłupa, nietrzymanie moczu lub obniżenie narządów miednicy mniejszej.

Jest to bardzo ważny i złożony problem, niestety jeszcze ciągle lekceważony, a wiedza o nim mało rozpowszechniona.

Terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha nie polega jedynie nawykonywaniu konkretnych ćwiczeń ale również, przede wszystkim, na zmianie złych nawyków ruchowych, poprawy postawy ciała oraz tapowaniu brzucha.

autor: Martyna Stachula, fizjoterapeutka Doctor Best

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również