doctorbest pl logo

Rozcięgno podeszwowe

rosciegno podeszwowe

Rozcięgno podeszwowe jest strukturą ścięgnistą znajdującą się na stopie od strony podeszwowej. Jest ono tkankowo połączone z mięśniami łydki. Zbyt duże napięcie struktur w okolicy tylnej strony uda i podudzia, może powodować ból na rozcięgnie podeszwowym. Dolegliwości z rozcięgna podeszwowego często dotyczą osób biegających, ale również dotykają też ludzi z wydrążoną stopą, otyłe po 35 r.ż. W przypadku bólu u biegaczy, ważnym elementem jest dobór odpowiedniego obuwia oraz bieganie miękkiej nawierzchni.

Największy ból pojawia się w okolicy przyczepu rozcięgna do guza piętowego, ale może też występować na całej długości, aż do podstawy paliczków stopy. U osób z bardziej wydrążoną stopą, manifestuje się po stronie bocznej ze względu na nieprawidłowe rozłożenie sił.
W przypadku tej kontuzji, mamy do czynienia ze zmianami degeneracyjnymi włókien kolagenowych, które w początkowej fazie mogą występować ze zmianami zapalanymi.

Aby wykluczyć patologie kostne, należy wykonać badanie RTG stopy, które może być uzupełnione o badanie USG, które wykaże nam w jakim stopniu rozcięgno jest zdegenerowane. Leczenie opiera się na masażu bolesnej okolicy, rozluźnianiu i rozciąganiu mięśni łydki, technikach terapii manualnej na stawach skokowych. Można również stosować taping który zmniejsza dolegliwości bólowe, oraz zabiegi fizykalne tj. fala uderzeniowa, ultradźwięki czy masaż kostką lodu

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również