doctorbest pl logo

Tendinopatia Ścięgna Achillesa

Jest to inaczej zmiana zwyrodnieniowa ścięgna piętowego która prowadzi do zmniejszenia jego elastyczności i zdolności przenoszenia obciążeń. Może powstać na skutek:

  • braku pełnej ruchomości w stawach skokowych (zwłaszcza ruchu wyprostu),
  • w wyniku pronacyjnego ustawienia stopy,
  • choroby zmniejszającej przepływ krwi np. cukrzycy,
  • zbyt dużych obciążeń treningowych

Przy tendinopatii ścięgna Achillesa ból zazwyczaj skoncentrowany jest miejscowo w okolicy przyczepu bliższego i może mieć związek z aktywnością fizyczną. Występuje uczucie sztywności po dłuższym bezruchu oraz osłabienie siły mięśni zginaczy stopy.

Tego rodzaju kontuzja często spotyka sportowców, głównie biegaczy, częściej mężczyzn niż kobiet zazwyczaj w wieku 30-50 lat. Należy pamiętać że wraz z wiekiem elastyczność ścięgna się zmniejsza co zwiększa ryzyko kontuzji. Badaniem dodatkowym wykonywanym w celu potwierdzenia diagnozy jest USG oraz Rezonans magnetyczny.

Podczas leczenia należy skupić się na odzyskaniu pełnego zakresu ruchu w stawach skokowych, strechingu przywracającym elastyczność oraz ćwiczeniach poprawiających pracę ekscentryczną mięśnia trójgłowego łydki. Jako uzupełnienie terapii stosuje się laseroterapię oraz jonoforezę które zmniejszają sztywność i ból w obrębie tkanki. Dodatkowo jeżeli zachodzi potrzeba stosuje się indywidualnie dobraną ortezę oraz kinesiotaping.

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również