doctorbest pl logo

Konflikt panewkowo-udowy

konflikt panewkowo udowy

Staw biodrowy jest utworzony z panewki, która znajduje się w tylno-bocznej części miednicy oraz z kości udowej, a dokładniej głowy kości udowej która za pomocą szyjki łączy się z trzonem. Na obrzeżach panewki znajduję się struktura chrzęstna zwana obrąbkiem stawowym, który zwiększa powierzchnię przylegania głowy kości udowej do panewki. Podczas konfliktu panewkowo-udowego dochodzi do zbyt wczesnego kontaktu szyjki z panewką co prowadzi do ograniczenia ruchu, uszkodzenia obrąbka stawowego i szybszego powstania zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym. Powoduje on ból w pachwinie zazwyczaj w jej przedniej części, ale może również promieniować do pośladka. Wyróżniamy 3 rodzaje FAI:

  • Pincer – nadbudowa kostna występuje na panewce stawowej, powodując zgniatanie obrąbka stawowego przy kontakcie z szyjką kości udowej.
  • Cam – Głowa kości udowej traci swój kształt, co powoduje nieprawidłową pracę stawu i szybsze ścieranie się chrząstki stawowej.
  • Mixed – zmiany występują zarówno w panewce jak i na kości udowej.

Na powstanie konfliktu panewkowo-udowego narażone są głównie osoby młode pomiędzy 18 a 40 rokiem życia. Pomocne w diagnostyce jest badanie RTG, USG i Rezonans magnetyczny. Całkowite wyleczenie zapewnia operacja artroskopowa stawu polegająca na plastyce szyjki, panewki oraz przyszyciu obrąbka stawowego. Czas rehabilitacji pooperacyjnej jest zależny od operowanych struktur i trwa od 3 do 6 miesięcy. Proces rehabilitacji skupia się na odtworzeniu pełnych zakresów ruchu biodra, mobilizacji tkanek miękkich, nauki prawidłowego obciążania kończyny oraz na przygotowaniu do ponownej sprawności pacjenta.

Ostatnio na blogu

Skontaktuj się z nami

Zobacz również