doctorbest pl logo

Terapia NDT-Bobath

terapia ndt bobath

Czym jest metoda NDT-Bobath?

NDT-Bobath (z ang. neuro-developmental treatment – terapia neuro-rozwojowa) jest szeroką i rozwijającą się koncepcją w rehabilitacji neurologicznej, która obejmuje ocenę i leczenie pacjenta z zaburzeniami funkcji układu nerwowego.
Rehabilitacja pediatryczna metodą NDT-Bobath jest dedykowana szczególnie niemowlętom, które urodziły się przedwcześnie. Jeśli Twoje dziecko nie unosi głowy, skupia wzrok tylko w jednym kierunku, nie lubi leżeć na brzuchu, odgina się i pręży, nie chwyta zabawek, unika leżenia na brzuchu, nie podpiera się, jest niespokojne lub mało ruchliwe, nie siada, nie czworakuje, ma asymetrię, to ten rodzaj terapii prawdopodobnie będzie dla niego wskazany.
NDT-Bobath stosowana jest w fizjoterapii dziecięcej od lat 40 XX wieku na całym świecie. Przyjęte w niej założenia i sposoby postępowania nie wywołują kontrowersji i są powszechnie akceptowane (zarówno przez rodziców jak i przez maluchy). Według tej metody usprawnianie ma na celu wspomóc rozwój dziecka tak, aby mogło ono stać się niezależne i na tyle wykorzystać swoje możliwości, na ile pozwala istniejące uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

Na czym polega terapia NDT-Bobath?

Terapia NDT-Bobath opiera się na zrozumieniu neurofizjologii i biomechaniki ludzkiego ciała oraz wpływu uszkodzeń neurologicznych na funkcje ruchowe. Celem terapii jest poprawa jakości ruchu, równowagi, koordynacji oraz ogólnego funkcjonowania pacjenta, poprzez stymulowanie procesów neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu do reorganizacji i adaptacji po uszkodzeniu.
Do głównych zasad metody NDT-Bobath zaliczymy:

 • Normalizacja napięcia mięśniowego.
 • Hamowanie nieprawidłowych odruchów.
 • Dążenie do kontroli postawy oraz wyzwalanie ruchów jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych.
 • Przeniesienie zdobytych umiejętności na czynności codzienne.

Jak wygląda fizjoterapia dziecięca metodą NDT-Bobath?

W przypadku dzieci w wieku do lat 3, terapia NDT-Bobath jest oparta na zabawie i eksploracji, aby zachęcić do naturalnego ruchu i rozwoju umiejętności malucha. Dlatego zarówno małe pociechy jak i rodzice, lubią i często wybierają terapię Bobath jako główną formę leczenia. Nasi fizjoterapeuci dziecięcy dostosowują ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i zdolności każdego dziecka.
Głównym założeniem ćwiczeń metodą NDT-Bobath jest nauczanie poprzez ruch. W czasie terapii fizjoterapeuta nie utrzymuje dziecka w miejscu, ale stymuluje je do poruszania się w określony sposób, np. umieszczając zabawki w określonym miejscu czy na określonej wysokości względem dziecka. Do terapii wykorzystywane są różne podłoża, m.in.: leżanka, stół, piłka stabilizacyjna, na kolanach fizjoterapeuty lub rodzica, na macie.
Przykładem ćwiczenia jest aktywne przenoszenie ciężaru ciała na piłce, stymulowanie unoszenia i kontroli głowy poprzez skorzystanie z odpowiedniej pozycji i wsparcia. Dziecko układa się na piłce na brzuchu oraz układa się jego ręce tak, aby mogły zapewnić podpór na przedramionach. Fizjoterapeuta układa dłonie na barkach malucha i wykonuje delikatny ucisk w dół.

Kiedy warto odwiedzić gabinet fizjoterapeuty NDT Bobath?

Jeśli obserwując swoje dziecko niepokoi Cię, że:

 • Twoje dziecko układa się asymetrycznie
 • skupia wzrok tylko w jednym kierunku
 • unika leżenia na brzuszku
 • preferuje jedną rączkę podczas zabawy
 • ma trudności z podtrzymywaniem główki
 • nie jest w stanie skupić się na zabawce
 • nie lubi ruchu lub ma problem z aktywnością
 • nie osiąga kolejnych etapów rozwojowych, takich jak obracanie się,
 • siedzenie czy czworakowanie
 • masz trudności z karmieniem

To znak, że warto skonsultować się ze specjalistą. Najlepiej jeśli będzie to fizjoterapeuta dziecięcy lub fizjoterapeuta niemowlęcy pracujący metodą NDT-Bobath. Pamiętaj, że wcześniejsza interwencja może przynieść najlepsze rezultaty. Nasi fizjoterapeuci specjalizujący się w metodzie NDT-Bobath posiadają ogromną wiedzę, umiejętności i doświadczenie, by zapewnić Twojemu dziecku indywidualnie dobraną terapię, sprzyjającą rozwojowi i dającą najlepsze rezultaty.

Rehabilitacja dzieci metodą Bobath – gdzie szukać pomocy w Warszawie?

Jeśli poszukujesz profesjonalnej opieki i terapii dla swojego dziecka, zapraszamy do kontaktu z nami. Współpracujemy z wykwalifikowanymi fizjoterapeutami dziecięcymi pracującymi metodą Bobath. Nasz zespół pomoże Ci zrozumieć, jakie kroki podjąć, aby zapewnić jak najlepszą jakość życia i wsparcie w rozwoju Twojego dziecka. Razem możemy stworzyć piękne i pełne osiągnięć dzieciństwo dla Twojego malucha.

Picture of Doctor Best

Doctor Best

Skontaktuj się z nami

Zobacz inne nasze usługi