Złamanie zmęczeniowe 5 kości śródstopia w Klinice DrBest - przyczyny, objawy, leczenie

Złamanie zmęczeniowe 5 kości śródstopia

Spis treści

 1.     Co to jest złamanie zmęczeniowe?
 2.     Złamanie zmęczeniowe 5 kości śródstopia – przyczyny
 3.     Jakie są objawy przy złamaniu przeciążeniowym V kości śródstopia?
 4.     Złamanie zmęczeniowe 5 kości śródstopia – leczenie
 5.     Jak wygląda rehabilitacja?

 

Co to jest złamanie zmęczeniowe?

Złamanie zmęczeniowe (inaczej przeciążeniowe, marszowe, stresowe) nie powstaje na skutek nagłego urazu, a jest wynikiem powtarzających się mikrourazów powstających na skutek przeciążeń układu szkieletowego. Zazwyczaj do tego rodzaju złamania dochodzi w przeciągu kilku tygodni. Złamanie przeciążeniowe objawia się bardzo silnym bólem, który utrudnia chodzenie. Często bywa potrzebna przerwa od treningów sportowych, jednak niezwykle ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu. Jeśli odpowiednio wcześnie nie wykryjemy, że mamy do czynienia ze złamaniem przeciążeniowym może dojść do całkowitego złamania kości, braku zrostu kostnego, przewlekłych dolegliwości bólowych, niestabilności, a nawet koniecznością przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Jeśli chodzi o złamania zmęczeniowe stopy, najczęściej można spotkać się ze złamaniem zmęczeniowym 5 kości śródstopia oraz złamaniem zmęczeniowym 3 kości śródstopia. Występują z podobną częstotliwością u dzieci, jak i u osób dorosłych, a najczęściej występują u aktywnych sportowo kobiet. Złamanie zmęczeniowe kości śródstopia to także częsty uraz u osób, które pracują w pozycji stojącej oraz z użyciem narzędzi wibracyjnych, na przykład młotem pneumatycznym.

Złamanie zmęczeniowe 5 kości śródstopia – przyczyny

Piąta kość śródstopia znajduje się pomiędzy kością sześcienną, a paliczkiem bliższym piątego palca u nogi (czyli małym palcem). Można wyczuć ją palpacyjnie na zewnętrznej krawędzi stopy. Do złamania przeciążeniowego piątej kości śródstopia dochodzi w wyniku przekroczenia granicy jej wytrzymałości. Najczęściej dzieje się tak podczas intensywnego wysiłku fizycznego lub wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Złamanie V kości śródstopia najczęściej diagnozuje się u sportowców, zwłaszcza u piłkarzy, biegaczy, tenisistów.

Jakie są objawy przy złamaniu przeciążeniowym V kości śródstopia?

Do typowych objawów złamania przeciążeniowego piątej kości śródstopia możemy zaliczyć:

 •       Uciążliwy ból po zewnętrznej stronie stopy, nasilający się przy ucisku oraz ruchach palcami stóp
 •       Zasinienie, bądź krwiak w okolicy piątej kości śródstopia
 •       Obrzęk okolicy dotkniętej urazem
 •       Ograniczenie zakresu ruchów stopy

Złamanie zmęczeniowe 5 kości śródstopia – leczenie

Jeśli podejrzewasz u siebie złamanie zmęczeniowe piątej kości śródstopia powinieneś/-aś jak najszybciej udać się do lekarza ortopedy. Diagnostyka opiera się na badaniu klinicznym stopy oraz wykonaniu zdjęcia RTG (najlepiej w trzech projekcjach: przednio-tylnej, bocznej i skośnej). Czasami niezbędne jest wykonanie także tomografii komputerowej, ale o tym wyborze badania obrazowego zadecyduje lekarz. Leczenie złamania zmęczeniowego piątek kości śródstopia opiera się głównie na odciążeniu chorej stopy do czasu zagojenia kości. Niezwykle ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza i/lub fizjoterapeuty, gdyż jeśli będziemy dalej obciążać stopę, może dojść do całkowitego pęknięcia kości w stopie. Jeśli podczas złamania zmęczeniowego dojdzie do przemieszczenia się odłamków kostnych, konieczna będzie operacja. Jednakże leczenie operacyjne stosuje się bardzo rzadko. Podczas zabiegu operacyjnego wykonuje się zespolenie odłamków kostnych, najczęściej z użyciem wkrętu umiejscowionego śródszpikowo lub z użyciem płytki i wkrętów. Aby ulżyć sobie w bólu warto stosować plastry przeciwbólowe oraz rozpocząć rehabilitację.

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu zmęczeniowym 5 kości śródstopia?

Rehabilitacja złamania przeciążeniowego V kości śródstopia jest niezwykle ważna w sprawnym powrocie do pełni zdrowia. Jest ona nieodłącznym elementem postępowania leczniczego. Fizjoterapia obejmuje ćwiczenia izometryczne, rozciągające oraz stabilizujące, a także metody z terapii manualnej, która ma na celu przywrócić mobilność. Dodatkowo, można zastosować specjalną aplikację z kinesiotapingu, która może pomóc w walce z bólem lub zmniejszy obrzęk. Jako uzupełnienie terapii stosuje się także zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak:

 • Exogen – aby przyspieszyć zrost kostny
 • Laseroterapię
 • Krioterapię miejscową (Cryo-Cuff)
 • Jonoforezę (czyli wprowadzanie leku za pomocą prądu elektrycznego)

 

 

Piśmiennictwo:

 1. Złamania zmęczeniowe : znaczenie przerwy w aktywności fizycznej w ich zapobieganiu : studium przypadków w praktyce poradni medycyny sportowej; Mazurek Małgorzata, Jabłoński Szymon, Gawroński Wojciech; Medicina Sportiva Practica; 2018r
 2. „Stopa i staw skokowo-goleniowy w praktyce ortopedycznej”; rozdział 8 „Urazy śródstopia”; Marek Napiątek’ 2022r.
 3. „Złamanie zmęczeniowe – czym jest? Jak się je leczy?” Iamai, lek. Michał Dąbrowski
 4. P. M. Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia. K. K, editor. Warszawa: PZWL; 2007.