Rehabilitacja kolana Warszawa

rehabilitacja kolana warszawa

Staw kolanowy – staw najbardziej narażony na kontuzje

Staw kolanowy jest największym stawem ludzkiego ciała. Zaraz po stawie skokowo-goleniowym – jest on najbardziej problematycznym stawem, gdyż łatwo ulega kontuzjom. Ściśle współpracuje on ze stopą i stawem biodrowym, tworząc bardzo ważny łańcuch biomechaniczny.

Kolano ma kluczowe zadanie podczas każdego naszego kroku, przenosząc obciążenia ciała. Dlatego właśnie rehabilitacja kolana jest tak istotna. W przypadku zaburzeń w osi stawu, takich jak koślawość lub szpotawość kolan, może dojść do zmiany sposobu chodzenia, co z kolei może wywołać przeciążenia innych stawów.

Przyczyny bólu kolana

Ból kolana może wynikać z różnorodnych źródeł. Najczęściej są to przyczyny związane z uszkodzeniami lub dysfunkcjami w obrębie stawu kolanowego. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny bólu kolan, z którymi przychodzą do nas pacjenci:

  • Uszkodzenia więzadeł:

Więzadła krzyżowe i więzadła poboczne stabilizują staw kolanowy. Do uszkodzenia więzadeł kolana może dojść nawet podczas prostych, codziennych czynności, np. w trakcie wchodzenia po schodach, spaceru lub biegania. Urazu nie powinno się bagatelizować, gdyż ma on istotny wpływ na stabilność kolana. Dlatego jeśli doznałeś urazu o obrębie kolana jak najszybciej należy skonsultować się z fizjoterapeutą i rozpocząć rehabilitację kolana.

  • Uszkodzenia łąkotek w kolanie:

Łąkotki to dwie włóknisto-chrzęstne struktury (łąkotka przyśrodkowa i łąkotka boczna) znajdujące się pomiędzy kością udową a piszczelową. Jeżeli są sprawne i prawidłowo wykonują swoje zadania to podczas chodzenia, biegania czy skakania nie tylko chronią staw kolanowy, ale też amortyzują wstrząsy. Z kolei uszkodzone łąkotki skutkuje niestabilnością stawu kolanowego i wystąpieniem w nim zmian zwyrodnieniowych znacznie szybciej, niż u osoby ze zdrowymi łąkotkami. Ich uszkodzenie może prowadzić do bólu, obrzęku i trudności w poruszaniu się.

  • Zwichnięcie stawu kolanowego:

Zwichnięcie stawu kolanowego jest jedną z najcięższych postaci uszkodzenia aparatu torebkowo-więzadłowego. Jest to całkowita utrata kontaktu kości tworzących staw kolanowy z rozerwaniem więzadeł. Zwichnięcia stawu kolanowego najczęściej są spowodowane upadkami z wysokości, wypadkami samochodowymi, a także jest to częsty uraz u sportowców uprawiających m.in. piłkę nożną. Przy zwichnięciu kolana konieczna jest pomoc lekarska w szpitalu, a następnie fizjoterapia kolana, aby wrócić do dawnej sprawności.

  • Kolano skoczka:

Kolano skoczka to nazwa potoczna zapalenia więzadła właściwego rzepki. Więzadło właściwe rzepki to ścięgnista struktura łącząca rzepkę z kością piszczelową. Schorzenie to najczęściej dotyka sportowców, którzy uprawiają dyscypliny wymagające podskoków m.in. siatkówka, koszykówka, skoki w dal. Na skutek powtarzalnego przeciążania więzadła właściwego rzepki podczas skoków dochodzi do mikrourazów i stanu zapalnego w więzadle właściwym rzepki.  Schorzenie to może objawiać się bólem, szczególnie nasilającym się podczas uprawiania sportów i wymaga specjalistycznej rehabilitacji kolana.

  • Kolano Biegacza:

Kolano biegacza jest potoczną nazwą na zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Jest to bardzo często występująca kontuzja wśród sportowców m.in. biegaczy, kolaży czy pływaków. Objawia się bólem po bocznej stronie stawu kolanowego. 

  • Koślawość i szpotawość kolan:

Kolana koślawe i kolana szpotawe to określenia definiujące wady kończyn dolnych. Charakteryzują się zaburzeniem ich osi, czyli nieprawidłowym ustawieniem kości udowej względem kości piszczelowej. Nieprawidłowa osiowość stawu może prowadzić do przeciążeń i bólu, dlatego warto zaopiekować się nimi i skorzystać z profesjonalnej fizjoterapii kolana.

Rehabilitacja kolana – dlaczego jest aż tak ważna?

Rehabilitacja kolana odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja pomaga:

  • Przywrócić normalne funkcje stawu kolanowego.
  • Zmniejszyć ból i obrzęk.
  • Poprawić siłę mięśniową i stabilność stawu.
  • Zapobiec dalszym urazom i przewlekłym schorzeniom.
  • Umożliwić powrót do aktywności sportowych i codziennych zajęć.

Fizjoterapia kolana Warszawa – Jak wygląda?

Nasza klinika DrBest w Warszawie oferuje kompleksową fizjoterapię kolana. Nasz zespół doświadczonych fizjoterapeutów wykorzystuje najnowocześniejsze metody i techniki, aby dostosować program rehabilitacji do indywidualnych potrzeb pacjenta. Skupiamy się na:

  • Prowadzeniu manualnej pracy na strukturach stawowych, mięśniowych oraz więzadłowych.
  • Ćwiczeniach wzmacniających i stabilizujących.
  • Wykonujemy indywidualne wkładki korygujące, jako uzupełnienie oraz utrzymanie efektów terapii.
  • Wprowadzamy do terapii dodatkowe metody, w celu przyspieszenia procesów regeneracji m.in. elektroterapia, laseroterapia, Exogen, kinesiotaping czy suche igłowanie.

Rehabilitacja kolana – czego unikać?

Podczas rehabilitacji kolana ważne jest unikanie działań, które mogą pogorszyć stan stawu. Należy unikać:

  • Nadmiernego obciążania i przeciążania stawu kolanowego.
  • Niewłaściwych ćwiczeń, które mogą prowadzić do kontuzji.
  • Ignorowania bólu i obrzęku.
  • Samodzielnego prowadzenia intensywnej rehabilitacji bez nadzoru specjalisty.

Dbałość o właściwą rehabilitację kolana po kontuzji lub operacji to klucz do pełnego powrotu do zdrowia i aktywności. Nasza klinika oferuje kompleksową opiekę, aby pomóc pacjentom odzyskać pełną sprawność stawu kolanowego. Skontaktuj się z nami już dziś, a my zaopiekujemy się Twoimi stawami.

Picture of Jan Zakrzewski

Jan Zakrzewski

Fizjoterapeuta, Fizjoterapeuta Sportowy

Skontaktuj się z nami

Zobacz inne nasze usługi