Pediatria to szeroka dziedzina medycyny, wymagająca ogromnej wiedzy o dzieciach, ich rozwoju, chorobach i leczeniu. Dziedzina ta wymaga dużego doświadczenia i odpowiedzialności. Twojemu dziecku coś dolega? Zastanawiasz się czy Twoje dziecko prawidłowo się rozwija? Podejrzewasz zaburzenia stanu odżywienia u swojego niemowlaka? Masz problemy z karmieniem piersią? To najwyższy czas udać się na konsultację pediatryczną. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat tej specjalizacji.
Kim jest lekarz pediatra?
Pediatra to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz dolegliwości występujących u dzieci, a także monitorowaniem prawidłowego rozwoju oraz profilaktyką. W Polsce lekarz pediatra zajmuje się dziećmi od drugiego miesiąca życia, aż do ukończenia osiemnastego roku. Młodszymi dziećmi – noworodkami do ukończenia czwartego tygodnia życia zajmują się neonatolodzy.
Lekarz pediatra jest specjalistą medycyny zajmującym się opieką zdrowotną dzieci i młodzieży. Rodzice najczęściej zgłaszają się do pediatrów z powodu gorączki, bólów brzucha, wymiotów, zakażeń dróg oddechowych czy nieżytów żołądkowo-jelitowych. U niemowląt zazwyczaj spotyka się zaburzenia stanu odżywienia oraz problemy z karmieniem maluchów. W przypadku tego typu zaburzeń u niemowlaków zaleca się konsultację laktacyjną, która trwa aż godzinę. W trakcie takiej wizyty lekarz ma możliwość dokładnego sprawdzenia jakie są powody występowania kłopotów z jedzeniem. Jeśli powodem jest wędzidełko – ma możliwość jego podcięcia. Dłuższy czas takiej wizyty zapewnia większy komfort przede wszystkim dla samego dziecka.
Jak wygląda konsultacja pediatryczna?
Na początku lekarz pediatra przeprowadza dokładny wywiad chorobowy z rodzicem, a następnie przechodzi do badania przedmiotowego pacjenta. W razie potrzeby wykonuje specjalistyczne testy kliniczne oraz bada odruchy fizjologiczne. Po zebraniu wystarczających informacji, lekarz stawia diagnozę oraz dobiera odpowiednie leczenie. Może także zlecić wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych i diagnostycznych, a także wystawić skierowanie do dalszego leczenia w poradni specjalistycznej lub w szpitalu.
Kiedy warto udać się na konsultację pediatryczną?
Konsultacja pediatryczna jest zalecana w różnych sytuacjach, nie tylko w przypadku choroby. Regularne wizyty kontrolne u pediatry są kluczowe dla monitorowania rozwoju dziecka i zapobiegania potencjalnym problemom zdrowotnym. Do pediatry warto udać się w przypadku problemów z karmieniem niemowlęcia, a także gdy dziecko ma objawy chorobowe, takie jak:
- gorączka
- ból brzucha, głowy, inne bóle.
- kaszel
- trudności z oddychaniem
- świszczący oddech
- wymioty
- biegunka lub zaparcia
- apatia
- niepokój dziecka
- zmiany skórne, np. wysypka
- brak apetytu
- słabe przybieranie na wadze
- brak reakcji na bodźce np. głos, gesty, itp.
- opóźnienie w rozwoju
Co to są zaburzenia karmienia niemowląt?
Doskonale wiemy, że karmienie piersią nie zawsze jest łatwe i naturalne od samego początku. W niektórych sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci rozwiązać problem. Jakie mogą to być sytuacje? Są to, na przykład:
- ból sutków oraz piersi podczas karmienia dziecka, któremu może towarzyszyć spękana skóra wokół sutka
- trudności z przyssaniem dziecka do piersi
- trudności z odstawieniem dziecka od piersi
- przy zaburzeniach stanu odżywiania – jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko nie rośnie prawidłowo, pediatra oceni czy karmienie jest efektywne oraz podpowie co można poprawić, aby dziecko przybierało na wadze
- urodziłaś wcześniaka lub z jakiegoś innego powodu jesteście oddzieleni od siebie – lekarz pediatra podpowie Ci w jaki sposób możesz stymulować laktację oraz utrzymać ją na odpowiednim poziomie.
Co warto zabrać ze sobą na konsultację pediatryczną?
Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji pediatrycznej pomoże w efektywniejszym i sprawniejszym przekazaniu wartościowych informacji lekarzowi. Na wizytę powinno się przynieść Książeczkę Zdrowia Dziecka wraz z Kartą Szczepień, wyniki badań laboratoryjnych oraz obrazowych, a także listę aktualnie zażywanych leków. Jeśli dziecko przebywało w szpitalu, warto zabrać ze sobą kartę informacyjną leczenia szpitalnego. Jeśli już przed wizytą pojawią Ci się w głowie pytania lub obawy dotyczące zdrowia dziecka – spisz je, aby nie zapomnieć zadać ich lekarzowi. Rozumiemy, że czasem w stresowych sytuacjach ciężko jest pamiętać o wszystkim. Dodatkowo, jeśli dziecko jest w wieku, w którym może samo wyrazić swoje odczucia lub obawy – warto zapewnić mu przestrzeń do tego, aby mogło swobodnie porozmawiać z lekarzem.
Konsultacja pediatryczna – prywatnie – Warszawa
Jeśli szukasz godnego polecenia, pełnego empatii i doświadczenia lekarza pediatry w Warszawie – trafiasz w dobre ręce. Zaufaj naszemu zespołowi w Klinice Dr Best i skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację pediatryczną.