Rozcięgno podeszwowe

Rozcięgno podeszwowe jest strukturą ścięgnistą znajdującą się na stopie od strony podeszwowej. Jest ono tkankowo połączone z mięśniami łydki. Zbyt duże napięcie struktur w okolicy tylnej strony uda i podudzia, może powodować ból na rozcięgnie podeszwowym. Dolegliwości z rozcięgna podeszwowego często dotyczą osób biegających, ale również dotykają też ludzi z wydrążoną stopą, otyłe po 35 r.ż. W przypadku bólu u biegaczy, ważnym elementem jest dobór odpowiedniego obuwia oraz bieganie miękkiej nawierzchni.

rościęgno podeszwowe

Największy ból pojawia się w okolicy przyczepu rozcięgna do guza piętowego, ale może też występować na całej długości, aż do podstawy paliczków stopy. U osób z bardziej wydrążoną stopą, manifestuje się po stronie bocznej ze względu na nieprawidłowe rozłożenie sił.
W przypadku tej kontuzji, mamy do czynienia ze zmianami degeneracyjnymi włókien kolagenowych, które w początkowej fazie mogą występować ze zmianami zapalanymi.

Aby wykluczyć patologie kostne, należy wykonać badanie RTG stopy, które może być uzupełnione o badanie USG, które wykaże nam w jakim stopniu rozcięgno jest zdegenerowane. Leczenie opiera się na masażu bolesnej okolicy, rozluźnianiu i rozciąganiu mięśni łydki, technikach terapii manualnej na stawach skokowych. Można również stosować taping który zmniejsza dolegliwości bólowe, oraz zabiegi fizykalne tj. fala uderzeniowa, ultradźwięki czy masaż kostką lodu