Czym jest kinesiotaping?

Kinesiology taping

 

Kinesiotaping to bezpieczna metoda terapeutyczna polegająca na aplikacji elastycznej taśmy na skórę pacjenta w celu wspomagania procesów rehabilitacyjnych, zmniejszania bólu, poprawy funkcji mięśni i stawów oraz redukcji obrzęków. Technika ta wykorzystuje specjalnie zaprojektowane taśmy o elastyczności zbliżonej do ludzkiej skóry, co pozwala na swobodne ruchy i komfort noszenia. Do terapii używa się specjalnych w 100% bawełnianych dynamicznych plastrów pokrytych hipoalergicznym akrylowym klejem. Co ważne – taśmy te są wodoodporne, dlatego bez problemu możesz w nich pływać oraz uprawiać ulubione sporty.

Metoda Kinesiology Taping jest obecnie cały czas rozwijana w oparciu o wiedzę dotyczącą anatomii układu ruchu i powięzi, kinezjologii oraz neurofizjologii.

Jak działa Kinesio Taping?

Kinesiotaping oddziałuje na receptory skórne, mięśniowe oraz limfatyczne. Aplikacja taśmy na skórę powoduje delikatne uniesienie i pofałdowanie skóry, dzięki czemu tworzy się przestrzeń między skórą a tkankami podskórnymi. Umożliwia to lepszy przepływ krwi i limfy, co przyczynia się do redukcji obrzęków oraz przyspiesza procesy regeneracyjne w organizmie.
Dodatkowo, w zależności od zastosowanej techniki aplikacji Kinesio Tape’ów mogą one wpływać na zwiększenie bądź zmniejszenie napięcia mięśniowego – w zależności od potrzeb pacjenta. Dzięki różnym technikom aplikacji taśm, można dostosować działanie kinesiotapingu do konkretnych problemów pacjenta.

Kinesiotaping – dla kogo jest wskazany?

Kinesiotaping znajduje szerokie zastosowanie zarówno w rehabilitacji, jak i sporcie. Oto niektóre z dziedzin, w których ta metoda może przynieść znaczące korzyści:

  • Rehabilitacja pourazowa: Kinesiotaping może pomóc w procesie rehabilitacji po urazach, takich jak skręcenia stawów, naciągnięcia mięśni czy złamania. Stymulując przepływ krwi i limfy, ta metoda przyspiesza gojenie tkanek i zmniejsza ryzyko powikłań.
  • Redukcja bólu: Dzięki oddziaływaniu na receptory nerwowe, kinesiotaping może zmniejszać odczuwany ból, zarówno przewlekły jak i ostry.
  • Wsparcie stawów: taśmy mogą mechanicznie wspomagać stawy, co jest szczególnie ważne w uprawianiu intensywnych sportów.
  • Poprawa postawy ciała: Kinesiotaping może wspomóc korygowanie postawy ciała, zarówno w wadach postawy np. skoliozach, jak i złą postawę podczas pracy za biurkiem.
  • Obrzęki limfatyczne: Kinesiotaping może pomóc w łagodzeniu obrzęków limfatycznych poprzez stymulowanie przepływu krwi i limfy.
  • Znormalizowanie napięcia mięśniowego: Kinesiotaping w zależności od zastosowanej techniki może zmniejszyć lub zwiększyć napięcie mięśniowe – zwiększy to wydolność i poprawi funkcję mięśni.
  • Wspomaganie leczenia blizn: pomaga w redukcji blizn poprzez poprawę krążenia i elastyczności tkanek.

 

Przeciwwskazania do Kinesio Tape’ów

Kinesio Tape’ów nie należy stosować:

  • Na otwarte rany i skórę w trakcie gojenia;
  • W miejscach objętych aktywnym nowotworem (w innych miejscach – TAK!);
  • W miejscach objętych zapaleniem tkanki łącznej lub infekcją skóry
  • Przy zakrzepicy żył głębokich;
  • W przypadku wcześniejszej reakcji alergicznych skóry na taśmę;
  • W miejscu świeżego tatuażu.

Czego należy unikać po oklejeniu Kinesio Tape’ami?

Po zaaplikowaniu taśm Kinesio, ważne jest, aby unikać ekspozycji taśmy na źródła ciepła. Obejmuje to takie elementy jak poduszka rozgrzewająca, sauna, gorące kąpiele, suszarka do włosów oraz urządzenia promieniujące podczerwień. Wysoka temperatura może wpłynąć na właściwości kleju na taśmie i spowodować jej przedwczesne oderwanie się i/lub zmniejszyć efekt terapeutyczny.
Nie powinno się jednocześnie stosować elektroterapii na obszarze pokrytym przez Kinesio Tape’y. Taka kombinacja może spowodować skumulowanie dużej dawki prądu elektrycznego w jednym miejscu, co z kolei może spowodować podrażnienia skóry lub poparzenia.
Ponadto, kluczowe jest również odpowiednie aktywowanie kleju na taśmie, aby zapewnić trwałość i skuteczność. W ciągu pierwszych 30 minut po aplikacji Kinesio Tape, zalecamy powstrzymanie się od intensywnej aktywności fizycznej oraz pływania. Daje to czas klejowi na odpowiednie „przyklejenie się” do skóry, co jest istotne dla osiągnięcia najlepszych efektów terapeutycznych.

Kinesio Taping – jak się przygotować do zabiegu?

Przygotowanie obszaru skóry przed aplikacją Kinesio Tape’ów jest kluczowe dla osiągnięcia najlepszych korzyści terapeutycznych. Dlatego zalecamy, by przed zabiegiem:

  • Ogolić obszar skóry, na który będzie aplikowana taśma. Pozwoli to na naklejenie taśmy bezpośrednio na skórę, co zwiększy efektywność terapii, a także zwiększy czas użytkowania.
  • 24h przed aplikacją unikać stosowania wszelkich balsamów, olejków lub kremów na skórze w miejscu oklejania. Pozwoli to na lepszą przyczepność taśm.
  • Tuż przed oklejeniem upewnij się, że skóra jest czysta i sucha.

Gdzie wykonać kinesiotaping w Warszawie?

Kinesiology Taping możesz wykonać w naszym Centrum Rehabilitacji DrBest, gdzie wykwalifikowani terapeuci specjalizujący się w technikach Kinesiology Taping’u zapewnią Ci spersonalizowane podejście i najwyższej jakości wsparcie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na pierwszą wizytę i rozpocząć swoją drogę do zdrowia i komfortu!

Tel. 794 436 440
Klinika Rehabilitacji DrBest
Ul. Racławicka 129/lok. U1 (Ochota)